KYOCERA AVX FFLR6Z1656KJE
Part No.:
FFLR6Z1656KJE
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial, Can
Datasheet:
FFLR6Z1656KJE.pdf
Description:
CAP FILM 165UF, 3800VDC
Shipping
FFLR6Z1656KJE Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Package/Case:
Radial, Can
Capacitance:
165 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
Voltage Rating - DC:
3800V (3.8kV)
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
1.6 mOhms
Operating Temperature:
-40°C ~ 95°C
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
4.567" Dia (116.00mm)
Height - Seated (Max):
13.465" (342.00mm)
Termination:
Threaded, Male
Lead Spacing:
1.969" (50.00mm)