Cornell Dubilier Knowles FCN1206A102J-H2
Part No.:
FCN1206A102J-H2
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Category:
Film Capacitors
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
FCN1206A102J-H2.pdf
Description:
CAP FILM 1000PF 5% 100VDC 1206
Shipping
FCN1206A102J-H2 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Package/Case:
1206 (3216 Metric)
Capacitance:
1000 pF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
63V
Voltage Rating - DC:
100V
Dielectric Material:
Polyester, Polyethylene Naphthalate (PEN), Metallized - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
0.051" (1.30mm)