Fairchild Semiconductor FAN1950D25X
Part No.:
FAN1950D25X
Manufacturer:
Fairchild Semiconductor
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
FAN1950D25X.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 1.5A DPAK
Shipping
FAN1950D25X Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Fairchild Semiconductor
Series:
Package/Case:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
14V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.5V @ 1.5A
Current - Output:
1.5A
Current - Quiescent (Iq):
Current - Supply (Max):
PSRR:
Control Features:
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C