KEMET F862DO474K310RV054
Part No.:
F862DO474K310RV054
Manufacturer:
KEMET
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
F862DO474K310RV054.pdf
Description:
CAP FILM POLYPROP RAD X2
Shipping
F862DO474K310RV054 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KEMET
Package/Case:
Radial
Capacitance:
0.47 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
310V
Voltage Rating - DC:
630V
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-40°C ~ 110°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
1.024" L x 0.394" W (26.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max):
0.728" (18.50mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
0.886" (22.50mm)