KEMET F861DU225K310P
Part No.:
F861DU225K310P
Manufacturer:
KEMET
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
F861DU225K310P.pdf
Description:
CAP FILM POLYPROP RAD X2
Shipping
F861DU225K310P Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KEMET
Package/Case:
Radial
Capacitance:
2.2 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
310V
Voltage Rating - DC:
630V
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-40°C ~ 110°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
1.024" L x 0.512" W (26.00mm x 13.00mm)
Height - Seated (Max):
0.866" (22.00mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
0.886" (22.50mm)