KEMET F611JG105J050A
Part No.:
F611JG105J050A
Datasheet:
F611JG105J050A.pdf
Shipping
F611JG105J050A Specifications
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
30V
Voltage Rating - DC:
50V
Dielectric Material:
Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension:
0.283" L x 0.138" W (7.20mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max):
0.295" (7.50mm)
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)