KEMET F611BY685K100A
Part No.:
F611BY685K100A
Manufacturer:
KEMET
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
F611BY685K100A.pdf
Description:
CAP FILM POLYESTER RAD
Shipping
F611BY685K100A Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KEMET
Package/Case:
Radial
Capacitance:
6.8 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
63V
Voltage Rating - DC:
100V
Dielectric Material:
Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.709" L x 0.433" W (18.00mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max):
0.748" (19.00mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
0.591" (15.00mm)