KEMET F463DY104J2K0L
Part No.:
F463DY104J2K0L
Manufacturer:
KEMET
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
F463DY104J2K0L.pdf
Description:
CAP FILM POLYPROP RAD
Shipping
F463DY104J2K0L Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KEMET
Package/Case:
Radial
Capacitance:
0.1 µF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
700V
Voltage Rating - DC:
2000V (2kV)
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
1.024" L x 0.610" W (26.00mm x 15.50mm)
Height - Seated (Max):
0.965" (24.50mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
0.886" (22.50mm)