KEMET F463AG102J2K0C
Part No.:
F463AG102J2K0C
Manufacturer:
KEMET
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
F463AG102J2K0C.pdf
Description:
CAP FILM POLYPROP RAD
Shipping
F463AG102J2K0C Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KEMET
Package/Case:
Radial
Capacitance:
1000 pF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
700V
Voltage Rating - DC:
2000V (2kV)
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.354" (9.00mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)