KEMET F461JF472J400L
Part No.:
F461JF472J400L
Manufacturer:
KEMET
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
F461JF472J400L.pdf
Description:
CAP FILM POLYPROP RAD
Shipping
F461JF472J400L Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KEMET
Package/Case:
Radial
Capacitance:
4700 pF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
220V
Voltage Rating - DC:
400V
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):
0.256" (6.50mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)