KEMET F161ZS475K063A
Part No.:
F161ZS475K063A
Manufacturer:
KEMET
Category:
Film Capacitors
Package:
Nonstandard SMD
Datasheet:
F161ZS475K063A.pdf
Description:
CAP FILM SMD PET
Shipping
F161ZS475K063A Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KEMET
Package/Case:
Nonstandard SMD
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
40V
Voltage Rating - DC:
63V
Dielectric Material:
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.650" L x 0.591" W (16.50mm x 15.00mm)
Height - Seated (Max):
0.283" (7.20mm)