KEMET F161PP473M100V
Part No.:
F161PP473M100V
Manufacturer:
KEMET
Category:
Film Capacitors
Package:
2220 (5750 Metric)
Datasheet:
F161PP473M100V.pdf
Description:
CAP FILM SMD PET
Shipping
F161PP473M100V Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KEMET
Package/Case:
2220 (5750 Metric)
Capacitance:
0.047 µF
Tolerance:
±20%
Voltage Rating - AC:
63V
Voltage Rating - DC:
100V
Dielectric Material:
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.126" (3.20mm)