Nichicon EXH2E805HRP2CE
Part No.:
EXH2E805HRP2CE
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
EXH2E805HRP2CE.pdf
Description:
CAP FILM
Shipping
EXH2E805HRP2CE Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Nichicon
Package/Case:
Radial
Capacitance:
8 µF
Tolerance:
-5%, +10%
Voltage Rating - AC:
250V
Voltage Rating - DC:
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-25°C ~ 85°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
1.417" L x 0.610" W (36.00mm x 15.50mm)
Height - Seated (Max):
1.181" (30.00mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
1.280" (32.50mm)