Panasonic Electronic Components EVM-2WSX80B22
Part No.:
EVM-2WSX80B22
Manufacturer:
Panasonic Electronic Components
Category:
Trimmer Potentiometers
Package:
Datasheet:
EVM-2WSX80B22.pdf
Description:
TRIMMER 200 OHM 0.15W J LEAD TOP
Shipping
EVM-2WSX80B22 Specifications
Manufacturer:
Series:
EVM
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Resistance:
200 Ohms
Power (Watts):
0.15W
Tolerance:
±25%
Temperature Coefficient:
±250ppm/°C
Number of Turns:
1.0
Adjustment Type:
Top Adjustment
Resistive Material:
Cermet
Mounting Type:
Surface Mount
Termination Style:
J Lead
Size / Dimension:
Rectangular - 0.108" x 0.087" Face (2.75mm x 2.20mm)