Tripp Lite EMS1250UL
Part No.:
EMS1250UL
Manufacturer:
Tripp Lite
Category:
DC to AC (Power) Inverters
Package:
Datasheet:
EMS1250UL.pdf
Description:
AMBULANCE EMS INVERTER/CHARGER
Shipping
EMS1250UL Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Tripp Lite
Series:
PowerVerter®
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Inverter, UPS
Voltage - Output:
120VAC
Voltage - Input:
12VDC, 120VAC
AC Outlets:
2
Connector - AC Output:
NEMA 5-15R (2)
Connector - Voltage Input:
Terminals, Power Cord (NEMA 5-15P)
Power - Output Continuous:
1.25 kW
Power - Output Surge:
2.5 kW
Remote Capability:
Yes
Region Utilized:
North America
Size:
9.00" L x 8.75" W x 7.00" H (228.6mm x 222.3mm x 177.8mm)