EM Microelectronic EM9301V22LF24B+
Part No.:
EM9301V22LF24B+
Manufacturer:
EM Microelectronic
Category:
RF Transceiver ICs
Package:
24-WFQFN Exposed Pad
Datasheet:
EM9301V22LF24B+.pdf
Description:
IC RF TXRX+MCU BLE 24QFN
Shipping
EM9301V22LF24B+ Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
EM Microelectronic
Series:
Package/Case:
24-WFQFN Exposed Pad
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Type:
TxRx + MCU
RF Family/Standard:
Bluetooth
Protocol:
Bluetooth v4.1
Modulation:
GFSK
Frequency:
2.4GHz
Data Rate (Max):
5Mbps
Power - Output:
4dBm
Sensitivity:
-80dBm
Memory Size:
Serial Interfaces:
GPIO, HCI, SPI, UART
GPIO:
1
Voltage - Supply:
1.9V ~ 3.6V
Current - Receiving:
12.9mA
Current - Transmitting:
12.1mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C