Silicon Labs EFR32MG24A020F1536IM40-B
Part No.:
EFR32MG24A020F1536IM40-B
Manufacturer:
Silicon Labs
Category:
RF Transceiver ICs
Package:
40-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
EFR32MG24A020F1536IM40-B.pdf
Description:
IC RF TXRX+MCU BLE 40QFN
Shipping
EFR32MG24A020F1536IM40-B Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Silicon Labs
Series:
Mighty Gecko
Package/Case:
40-VFQFN Exposed Pad
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Type:
TxRx + MCU
RF Family/Standard:
Bluetooth
Protocol:
Bluetooth v5.3
Modulation:
2FSK, 2GFSK, DSSS, GMSK, MSK, O-QPSK
Frequency:
2.4GHz
Data Rate (Max):
2Mbps
Power - Output:
19.5dBm
Sensitivity:
-94.8dBm
Memory Size:
1536kB Flash, 192kB RAM
Serial Interfaces:
ADC, GPIO, I2C, I2S, SPI, IrDA, UART
GPIO:
26
Voltage - Supply:
1.71V ~ 3.8V
Current - Receiving:
4.4mA ~ 5.1mA
Current - Transmitting:
5mA ~ 156.8mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)