Silicon Labs EFR32MG12P433F1024GL125-B
Part No.:
EFR32MG12P433F1024GL125-B
Manufacturer:
Silicon Labs
Category:
RF Transceiver ICs
Package:
125-VFBGA
Datasheet:
EFR32MG12P433F1024GL125-B.pdf
Description:
IC RF TXRX+MCU 802.15.4 125BGA
Shipping
EFR32MG12P433F1024GL125-B Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Silicon Labs
Series:
Mighty Gecko
Package/Case:
125-VFBGA
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Type:
TxRx + MCU
RF Family/Standard:
802.15.4, Bluetooth
Protocol:
Bluetooth v5.0, Thread, Zigbee®
Modulation:
2FSK, 4FSK, DSSS, GMSK, MSK, OQPSK
Frequency:
169MHz ~ 915MHz, 2.4GHz
Data Rate (Max):
2Mbps
Power - Output:
20dBm
Sensitivity:
-102dBm
Memory Size:
1024kB Flash, 256kB RAM
Serial Interfaces:
I2C, I2S, SPI, UART
GPIO:
65
Voltage - Supply:
1.8V ~ 3.8V
Current - Receiving:
8mA ~ 10.8mA
Current - Transmitting:
8.2mA ~ 126.7mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C