Nichicon EECW7305HWNK06
Part No.:
EECW7305HWNK06
Package:
Radial
Datasheet:
EECW7305HWNK06.pdf
Shipping
EECW7305HWNK06 Specifications
Package/Case:
Radial
Capacitance:
3 µF
Tolerance:
-5%, +10%
Operating Temperature:
-25°C ~ 85°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
1.457" L x 0.846" W (37.00mm x 21.50mm)
Height - Seated (Max):
1.417" (36.00mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
1.346" (34.20mm)