Nichicon EECF5455HQA403
Part No.:
EECF5455HQA403
Datasheet:
EECF5455HQA403.pdf
Shipping
EECF5455HQA403 Specifications
Capacitance:
4.5 µF
Tolerance:
-5%, +10%
Operating Temperature:
-25°C ~ 85°C
Size / Dimension:
1.457" L x 0.610" W (37.00mm x 15.50mm)
Height - Seated (Max):
1.181" (30.00mm)
Termination:
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)