Nichicon EECF5405HQA402
Part No.:
EECF5405HQA402
Datasheet:
EECF5405HQA402.pdf
Shipping
EECF5405HQA402 Specifications
Capacitance:
4 µF
Tolerance:
-5%, +10%
Operating Temperature:
-25°C ~ 85°C
Size / Dimension:
1.457" L x 0.531" W (37.00mm x 13.50mm)
Height - Seated (Max):
1.102" (28.00mm)
Termination:
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)