Nichicon EEC2S405HWNDZO27
Part No.:
EEC2S405HWNDZO27
Package:
Radial
Datasheet:
EEC2S405HWNDZO27.pdf
Shipping
EEC2S405HWNDZO27 Specifications
Package/Case:
Radial
Capacitance:
4 µF
Tolerance:
-5%, +10%
Operating Temperature:
-25°C ~ 85°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
1.457" L x 0.610" W (37.00mm x 15.50mm)
Height - Seated (Max):
1.181" (30.00mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
1.346" (34.20mm)