Nichicon EEC2S205HWNM01
Part No.:
EEC2S205HWNM01
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
EEC2S205HWNM01.pdf
Description:
CAP FILM
Shipping
EEC2S205HWNM01 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Nichicon
Package/Case:
Radial
Capacitance:
2 µF
Tolerance:
-5%, +10%
Voltage Rating - AC:
Voltage Rating - DC:
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-25°C ~ 85°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
1.457" L x 0.453" W (37.00mm x 11.50mm)
Height - Seated (Max):
1.024" (26.00mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
1.346" (34.20mm)