Nichicon EEC2G305HQA105
Part No.:
EEC2G305HQA105
Package:
Rectangular Box
Datasheet:
EEC2G305HQA105.pdf
Shipping
EEC2G305HQA105 Specifications
Package/Case:
Rectangular Box
Capacitance:
3 µF
Tolerance:
-5%, +10%
Voltage Rating - AC:
400V
Operating Temperature:
-25°C ~ 85°C
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
1.457" L x 0.768" W (37.00mm x 19.50mm)
Height - Seated (Max):
1.339" (34.00mm)
Termination:
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)