Nichicon EEC2G255HWNC11
Part No.:
EEC2G255HWNC11
Package:
Radial
Datasheet:
EEC2G255HWNC11.pdf
Shipping
EEC2G255HWNC11 Specifications
Package/Case:
Radial
Capacitance:
2.5 µF
Tolerance:
-5%, +10%
Voltage Rating - AC:
400V
Operating Temperature:
-25°C ~ 85°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
1.457" L x 0.689" W (37.00mm x 17.50mm)
Height - Seated (Max):
1.260" (32.00mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
1.346" (34.20mm)