Nichicon EEC2G186HQA416
Part No.:
EEC2G186HQA416
Package:
Rectangular Box
Datasheet:
EEC2G186HQA416.pdf
Shipping
EEC2G186HQA416 Specifications
Package/Case:
Rectangular Box
Capacitance:
18 µF
Tolerance:
-5%, +10%
Voltage Rating - AC:
400V
Operating Temperature:
-25°C ~ 85°C
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
2.283" L x 1.181" W (58.00mm x 30.00mm)
Height - Seated (Max):
1.791" (45.50mm)
Termination:
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)