Nichicon EEC2G166HWNM16
Part No.:
EEC2G166HWNM16
Package:
Radial
Datasheet:
EEC2G166HWNM16.pdf
Shipping
EEC2G166HWNM16 Specifications
Package/Case:
Radial
Capacitance:
16 µF
Tolerance:
-5%, +10%
Voltage Rating - AC:
400V
Operating Temperature:
-25°C ~ 85°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
2.283" L x 1.181" W (58.00mm x 30.00mm)
Height - Seated (Max):
1.772" (45.00mm)