Nichicon EEC2G106HZA415
Part No.:
EEC2G106HZA415
Package:
Rectangular Box
Datasheet:
EEC2G106HZA415.pdf
Shipping
EEC2G106HZA415 Specifications
Package/Case:
Rectangular Box
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
-5%, +10%
Voltage Rating - AC:
400V
Operating Temperature:
-25°C ~ 85°C
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
2.283" L x 1.024" W (58.00mm x 26.00mm)
Height - Seated (Max):
1.634" (41.50mm)
Termination:
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)