Nichicon EEC2E506HWNM31
Part No.:
EEC2E506HWNM31
Package:
Radial
Datasheet:
EEC2E506HWNM31.pdf
Shipping
EEC2E506HWNM31 Specifications
Package/Case:
Radial
Capacitance:
50 µF
Tolerance:
-5%, +10%
Voltage Rating - AC:
250V
Operating Temperature:
-25°C ~ 85°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
2.283" L x 1.339" W (58.00mm x 34.00mm)
Height - Seated (Max):
1.969" (50.00mm)