Nichicon EEC2E455HQA402
Part No.:
EEC2E455HQA402
Package:
Rectangular Box
Datasheet:
EEC2E455HQA402.pdf
Shipping
EEC2E455HQA402 Specifications
Package/Case:
Rectangular Box
Capacitance:
4.5 µF
Tolerance:
-5%, +10%
Voltage Rating - AC:
250V
Operating Temperature:
-25°C ~ 85°C
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
1.457" L x 0.531" W (37.00mm x 13.50mm)
Height - Seated (Max):
1.102" (28.00mm)
Termination:
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)