Nichicon EEC2E255HZA401
Part No.:
EEC2E255HZA401
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Film Capacitors
Package:
Rectangular Box
Datasheet:
EEC2E255HZA401.pdf
Description:
CAP FILM
Shipping
EEC2E255HZA401 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Nichicon
Package/Case:
Rectangular Box
Capacitance:
2.5 µF
Tolerance:
-5%, +10%
Voltage Rating - AC:
250V
Voltage Rating - DC:
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-25°C ~ 85°C
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
1.457" L x 0.453" W (37.00mm x 11.50mm)
Height - Seated (Max):
1.024" (26.00mm)
Termination:
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)