Nichicon EEC2E205HZA401
Part No.:
EEC2E205HZA401
Datasheet:
EEC2E205HZA401.pdf
Shipping
EEC2E205HZA401 Specifications
Capacitance:
2 µF
Tolerance:
-5%, +10%
Voltage Rating - AC:
250V
Operating Temperature:
-25°C ~ 85°C
Size / Dimension:
1.457" L x 0.453" W (37.00mm x 11.50mm)
Height - Seated (Max):
1.024" (26.00mm)
Termination:
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)