Nichicon EEC2E186HWNM15
Part No.:
EEC2E186HWNM15
Package:
Radial
Datasheet:
EEC2E186HWNM15.pdf
Shipping
EEC2E186HWNM15 Specifications
Package/Case:
Radial
Capacitance:
18 µF
Tolerance:
-5%, +10%
Voltage Rating - AC:
250V
Operating Temperature:
-25°C ~ 85°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
2.283" L x 1.024" W (58.00mm x 26.00mm)
Height - Seated (Max):
1.614" (41.00mm)