Nichicon EEC2E106HZA404
Part No.:
EEC2E106HZA404
Datasheet:
EEC2E106HZA404.pdf
Shipping
EEC2E106HZA404 Specifications
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
-5%, +10%
Voltage Rating - AC:
250V
Operating Temperature:
-25°C ~ 85°C
Size / Dimension:
1.457" L x 0.689" W (37.00mm x 17.50mm)
Height - Seated (Max):
1.260" (32.00mm)
Termination:
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)