Nichicon EEC2D506HZN431
Part No.:
EEC2D506HZN431
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Film Capacitors
Package:
Rectangular Box
Datasheet:
EEC2D506HZN431.pdf
Description:
CAP FILM
Shipping
EEC2D506HZN431 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Nichicon
Package/Case:
Rectangular Box
Capacitance:
50 µF
Tolerance:
-5%, +10%
Voltage Rating - AC:
200V
Voltage Rating - DC:
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-25°C ~ 85°C
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
2.283" L x 1.339" W (58.00mm x 34.00mm)
Height - Seated (Max):
1.988" (50.50mm)
Termination:
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)