Nichicon EEC2D506HQA431
Part No.:
EEC2D506HQA431
Package:
Rectangular Box
Datasheet:
EEC2D506HQA431.pdf
Shipping
EEC2D506HQA431 Specifications
Package/Case:
Rectangular Box
Capacitance:
50 µF
Tolerance:
-5%, +10%
Voltage Rating - AC:
200V
Operating Temperature:
-25°C ~ 85°C
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
2.283" L x 1.339" W (58.00mm x 34.00mm)
Height - Seated (Max):
1.988" (50.50mm)
Termination:
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)