Nichicon EEC2D505HWNEDD09
Part No.:
EEC2D505HWNEDD09
Package:
Radial
Datasheet:
EEC2D505HWNEDD09.pdf
Shipping
EEC2D505HWNEDD09 Specifications
Package/Case:
Radial
Capacitance:
5 µF
Tolerance:
-5%, +10%
Voltage Rating - AC:
200V
Operating Temperature:
-25°C ~ 85°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
1.457" L x 0.531" W (37.00mm x 13.50mm)
Height - Seated (Max):
1.142" (29.00mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
1.346" (34.20mm)