Nichicon EEC2D305HWNC01
Part No.:
EEC2D305HWNC01
Package:
Radial
Datasheet:
EEC2D305HWNC01.pdf
Shipping
EEC2D305HWNC01 Specifications
Package/Case:
Radial
Capacitance:
3 µF
Tolerance:
-5%, +10%
Voltage Rating - AC:
200V
Operating Temperature:
-25°C ~ 85°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
1.457" L x 0.453" W (37.00mm x 11.50mm)
Height - Seated (Max):
1.024" (26.00mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
1.346" (34.20mm)