Nichicon EEC2D186HQA415
Part No.:
EEC2D186HQA415
Datasheet:
EEC2D186HQA415.pdf
Shipping
EEC2D186HQA415 Specifications
Capacitance:
18 µF
Tolerance:
-5%, +10%
Voltage Rating - AC:
200V
Operating Temperature:
-25°C ~ 85°C
Size / Dimension:
2.283" L x 1.024" W (58.00mm x 26.00mm)
Height - Seated (Max):
1.634" (41.50mm)
Termination:
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)