Nichicon EEC2D166HZA407
Part No.:
EEC2D166HZA407
Datasheet:
EEC2D166HZA407.pdf
Shipping
EEC2D166HZA407 Specifications
Capacitance:
16 µF
Tolerance:
-5%, +10%
Voltage Rating - AC:
200V
Operating Temperature:
-25°C ~ 85°C
Size / Dimension:
1.457" L x 0.945" W (37.00mm x 24.00mm)
Height - Seated (Max):
1.496" (38.00mm)
Termination:
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)