Nichicon EEC2D106HTNAZO11
Part No.:
EEC2D106HTNAZO11
Package:
Radial
Datasheet:
EEC2D106HTNAZO11.pdf
Shipping
EEC2D106HTNAZO11 Specifications
Package/Case:
Radial
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
-5%, +10%
Voltage Rating - AC:
200V
Operating Temperature:
-25°C ~ 85°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
1.457" L x 0.689" W (37.00mm x 17.50mm)
Height - Seated (Max):
1.280" (32.50mm)