Nichicon EEC2D106HQA405
Part No.:
EEC2D106HQA405
Datasheet:
EEC2D106HQA405.pdf
Shipping
EEC2D106HQA405 Specifications
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
-5%, +10%
Voltage Rating - AC:
200V
Operating Temperature:
-25°C ~ 85°C
Size / Dimension:
1.457" L x 0.768" W (37.00mm x 19.50mm)
Height - Seated (Max):
1.339" (34.00mm)
Termination:
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)