Panasonic Electronic Components ECW-HC3F242J
Part No.:
ECW-HC3F242J
Datasheet:
ECW-HC3F242J.pdf
Description:
CAP FILM 2400PF 5% 3KVDC RADIAL
Shipping
ECW-HC3F242J Specifications
Capacitance:
2400 pF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
1060V (1.06kV)
Voltage Rating - DC:
3000V (3kV)
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension:
1.016" L x 0.240" W (25.80mm x 6.10mm)
Height - Seated (Max):
0.429" (10.90mm)
Lead Spacing:
0.886" (22.50mm)