Panasonic Electronic Components ECW-H16562JV
Part No.:
ECW-H16562JV
Datasheet:
ECW-H16562JV.pdf
Description:
CAP FILM 5600PF 5% 1.6KVDC RAD
Shipping
ECW-H16562JV Specifications
Capacitance:
5600 pF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
424V
Voltage Rating - DC:
1600V (1.6kV)
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension:
0.906" L x 0.256" W (23.00mm x 6.50mm)
Height - Seated (Max):
0.650" (16.50mm)
Lead Spacing:
0.787" (20.00mm)