Panasonic Electronic Components ECW-H16102JV
Part No.:
ECW-H16102JV
Manufacturer:
Panasonic Electronic Components
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
ECW-H16102JV.pdf
Description:
CAP FILM 1000PF 5% 1.6KVDC RAD
Shipping
ECW-H16102JV Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Package/Case:
Radial
Capacitance:
1000 pF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
424V
Voltage Rating - DC:
1600V (1.6kV)
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.709" L x 0.256" W (18.00mm x 6.50mm)
Height - Seated (Max):
0.591" (15.00mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
0.591" (15.00mm)