Panasonic Electronic Components ECW-FD2J474J
Part No.:
ECW-FD2J474J
Manufacturer:
Panasonic Electronic Components
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
ECW-FD2J474J.pdf
Description:
CAP FILM 0.47UF 5% 630VDC RADIAL
Shipping
ECW-FD2J474J Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Package/Case:
Radial
Capacitance:
0.47 µF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
Voltage Rating - DC:
630V
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.701" L x 0.307" W (17.80mm x 7.80mm)
Height - Seated (Max):
0.500" (12.70mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
0.591" (15.00mm)