Panasonic Electronic Components ECW-FA2J474J
Part No.:
ECW-FA2J474J
Datasheet:
ECW-FA2J474J.pdf
Description:
CAP FILM 0.47UF 5% 630VDC RADIAL
Shipping
ECW-FA2J474J Specifications
Capacitance:
0.47 µF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
141V
Voltage Rating - DC:
630V
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension:
0.717" L x 0.394" W (18.20mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max):
0.594" (15.10mm)
Lead Spacing:
0.591" (15.00mm)