Panasonic Electronic Components ECW-F6474JL
Part No.:
ECW-F6474JL
Manufacturer:
Panasonic Electronic Components
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
ECW-F6474JL.pdf
Description:
CAP FILM 0.47UF 5% 630VDC RADIAL
Shipping
ECW-F6474JL Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Package/Case:
Radial
Capacitance:
0.47 µF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
223V
Voltage Rating - DC:
630V
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.807" L x 0.531" W (20.50mm x 13.50mm)
Height - Seated (Max):
0.850" (21.60mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
0.689" (17.50mm)