Panasonic Electronic Components ECW-F2224JAQ
Part No.:
ECW-F2224JAQ
Manufacturer:
Panasonic Electronic Components
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
ECW-F2224JAQ.pdf
Description:
CAP FILM 0.22UF 5% 250VDC RADIAL
Shipping
ECW-F2224JAQ Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Package/Case:
Radial
Capacitance:
0.22 µF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
125V
Voltage Rating - DC:
250V
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.512" L x 0.248" W (13.00mm x 6.30mm)
Height - Seated (Max):
0.665" (16.90mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)