Panasonic Electronic Components ECQ-E6224JF
Part No.:
ECQ-E6224JF
Manufacturer:
Panasonic Electronic Components
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
ECQ-E6224JF.pdf
Description:
CAP FILM 0.22UF 5% 630VDC RADIAL
Shipping
ECQ-E6224JF Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Package/Case:
Radial
Capacitance:
0.22 µF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
Voltage Rating - DC:
630V
Dielectric Material:
Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.728" L x 0.354" W (18.50mm x 9.00mm)
Height - Seated (Max):
0.689" (17.50mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
0.591" (15.00mm)